Bez černý (Sambucus nigra)
Již od nepaměti je černý bez oblíbenou rostlinou užívanou v lidovém léčitelství. O jeho významu svědčí i staré české úsloví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni." Velmi široce větvený vytrvalý strom nebo keř, který může dorůstat až do 8m výšky. Povrch kmene a větví je zprvu hladký a šedý (takřka lysý), postupně přechází na jemně ochmýřený až na chlupatý, jehož zbarvení je poté hrubě šedé. Bez je rozšířen takřka po celém světě. Existuje pouze několik málo lokalit v Evropě, kde nemá vhodné podmínky pro přežití, a sice část Skandinávie, většiny Ruska a Kavkaz. Jeho výskyt byl rozšířen od Černého moře, Malou Asii, Arménii, Írán až po střední části Asie. Uměle byl roznesen do dalších částí světa. Na území České republiky je vyjma horských poloh vcelku hojně rozšířen.
Bez černý je často používán jako podpora imunitního systému a jeho přirozené obranyschopnosti zejména v rizikových částech roku. Známé jsou účinky přispívající k udržení respiračního zdraví. Odvar z květů je mírně močopudný, je proto potřeba hodně pít. Měl by přispívat k mírnému snížení vysokého krevního tlaku. Obsahové látky z bezových květů rozpouštějí hlen a pomáhají během odkašlávání (expektorační účinek). Odvar snižuje tvorbu potu (společně s břízou či heřmánkem jsou výbornou kombinací při nadměrném pocení - nesmí ovšem souviset s jinou nemocí).
Bez černý přispívá k čištění organismu a vylučování. Užívání je tedy vhodné když chceme z těla odvést nadbytečnou tekutinu nebo všude tam kde předpokládáme potnou kůru jako žádoucí. Bez černý má vliv na řízení hmotnosti.
Čerstvé květy se v minulosti na venkově připravovali smažené v trojobalu jako chutné jídlo, které vešlo ve známost pod názvem kosmatice.