Melatonin je hormon, který se produkuje v epifýze, malé žláze umístěné uprostřed mozku. Tento hormon se v současné době používá jako přírodní prostředek na léčbu poruch spánku, potíží s usínáním a jet lagu. Dále se zkoumá jeho účinek na stavy jako jsou deprese, úzkost a migrény. V tomto článku se zaměřujeme na komplexní účinky melatoninu a související obavy dozorových orgánů, které vedou ke snaze o regulaci trhu s melatoninem. Tyto snahy vedly k téměř úplnému stažení doplňků stravy obsahujících melatonin z trhu.
Historie výzkumu melatoninu
Historie výzkumu melatoninu sahá do roku 1922, kdy Curt Richter přišel s hypotézou, že tělo samo generuje cykly aktivity a neaktivity. Avšak, trvalo velmi dlouhou dobu, než se podařilo objasnit, jak to funguje.
Melatonin byl objeven v roce 1958 americkým dermatologem Aaronem Lernerem. Poprvé byl izolován z mozku ryb, poté byl objeven v mnoha dalších druzích zvířat a nakonec i u lidí. Původně se předpokládalo, že melatonin reguluje pouze pigmentaci kůže, ale později bylo zjištěno, že má daleko větší vliv na tělo a jeho funkce jsou mnohem komplexnější.
V 70. letech 20. století byly provedeny první výzkumy, které ukázaly, že melatonin ovlivňuje spánek a biologické hodiny. Tyto výzkumy vedly k objevu účinků melatoninu na regulaci spánku a bylo zjištěno, že jeho užívání zlepšuje kvalitu spánku a zkracuje čas potřebný k usnutí. Od 80. let se dále zkoumaly účinky melatoninu a bylo zjištěno, že melatonin má i další účinky na lidský organismus.
V současné době se dále zkoumají účinky melatoninu na různé stavy, jako jsou například migrény, astma, trávící problémy a další problémy související s cirkadiánním rytmem. Výzkum melatoninu jako zajímavé látky je stále v plném proudu a očekává se, že bude objeveno mnoho dalších účinků.
Účinky melatoninu
Melatonin, vylučovaný v lidském těle, má mnoho regulačních funkcí. Nejdůležitější je jeho role při regulaci spánku a bdělosti. Během noci se zvyšuje jeho produkce, což usnadňuje usínání a udržuje kvalitní spánek. Melatonin také pomáhá udržovat synchronizaci biologických hodin v těle, které přispívají k udržení denního a nočního rytmu. Dále se podílí na regulaci tělesné teploty a chrání tělo před poškozením volnými radikály, což může mít vliv na jeho protizánětlivou a neuroprotektivní aktivitu. Melatonin také ovlivňuje uvolňování pohlavních hormonů a dalších hormonů v těle, včetně imunitního systému a trávení. Může také ovlivnit náladu a emoční stabilitu.
Mechanismu účinku melatoninu
Produkce melatoninu je spojena s cyklem světla a tmy. Hormon se produkuje v epifýze, což je malá žláza v mozku nazývaná také šišinka. Suprachiasmatické jádro v hypotalamu, malá oblast neuronů, napojených na zrakové dráhy, stimuluje epifýzu k produkci melatoninu v reakci na světlo a tmu. Když je tma, epifýza produkuje melatonin, což signalizuje tělu, že je čas jít spát. Když je světlo, tvorba melatoninu klesá a tělo se připravuje na bdělost. Melatonin se poté uvolní do zbytku těla a hormonálně synchronizuje cirkadiální rytmus celého organismu.
Při orálním podání se melatonin vstřebává přes střevní sliznici a je metabolizován v játrech. Jeho poločas eliminace, neboli doba, za kterou se hladina melatoninu v krvi sníží na polovinu, se pohybuje mezi 20 až 50 minutami. Kvůli rychlému metabolismu má melatonin krátkodobé účinky.
Melatonin působí především díky vazbě na specifické receptory v mozku, které jsou citlivé na tuto látku. Tyto receptory jsou umístěny v různých částech mozku, jako je například epifýza, hypothalamus a mozková kůra. Po vázání melatoninu na tyto receptory se tělo připravuje na spánek.
Melatoninové receptory
Melatoninové receptory jsou proteiny, které se vyskytují v různých částech těla, včetně mozku, očí, srdce, jater, ledvin, kůže a imunitního systému. Existují dva typy melatoninových receptorů, MT1 a MT2, oba jsou spřaženy s G-proteinem a jejich aktivace spouští signální kaskádu v buňce. Tyto signální dráhy regulují mnoho biologických funkcí, jako například cyklus spánku a bdění, kardiovaskulární funkce, metabolismus a imunitní reakce.
MT1 receptory se nacházejí především v oblastech mozku spojených se spánkem a bdělostí, jako je hypothalamus a suprachiasmatické jádro napojené na zrakové dráhy. Aktivace MT1 receptorů v těchto oblastech snižuje aktivitu nervového systému a podporuje spánek. MT2 receptory jsou přítomny nejen v mozku, ale také v dalších tkáních, což vysvětluje, proč má melatonin účinky na imunitní a kardiovaskulární systém. MT2 receptory regulují denní cyklus orgánů a různé biologické funkce, jako například termoregulaci a imunitní odpověď.
Možné vedlejší účinky melatoninu
Možné vedlejší účinky melatoninu jsou vzácné a obvykle mírné, pokud se užívají doporučené dávky. Nicméně, nadměrné užívání melatoninu může vést ke změnám v reakci a pozornosti, což může ovlivnit schopnost řídit vozidlo nebo provádět jiné aktivity, které vyžadují pozornost. Dále může u některých lidí způsobit nepříjemné sny a noční můry, bolesti hlavy, stav úzkosti nebo nervozity, nadváhu a u mužů sníženou kvalitu spermií a ovlivnit tak plodnost. Protože melatonin je hormon, měl by být užíván s opatrností a v souladu s doporučením odborníků.
Melatonin a legislativa
V různých zemích má melatonin různý status - od potravního doplňku a volně prodejného léku až po lék na předpis. V České republice je melatonin na seznamu zakázaných látek v potravinách, ale není zakázán v EU a dovážel se sem jako doplněk stravy. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dlouhodobě usiloval o přeřazení potravních doplňků s melatoninem mezi léčiva, pokud u nich prokáže, že splňují alespoň jednu z definic léčivého přípravku. Výrobky, které jsou léčivými přípravky, musí být registrovány podle zákona o léčivech. Výrobky obsahující 0,98 mg melatoninu nebo více v denní dávce byly klasifikovány jako léčivé přípravky SÚKL. V březnu 2023 bylo množství potravních doplňků s melatoninem značně zredukováno.