Catuaba (Erythroxylum catuaba)
Catuaba je malý strom dorůstající výšky cca 2-4 m, původem z Amazonie. V Jižní Americe též známý pod názvy cataguá nebo tatuaba. Catuaba je listnatý strom rostoucí v brazilských deštných pralesech. Mezi tmavě zelenými podlouhlými listy vyráží žlutooranžové drobné kvítky, ze kterých se později stávají pro člověka nepoživatelné plody. Její blahodárné účinky objevili jako první tamní indiáni, kteří jí užívali především na podporu mužské potence. Dokonce je známo mnoho oslavných popěvků a básní na výborné účinky kůry z tohoto stromu.
V tradiční medicíně jsou užívanou částí kořeny a kůra tohoto stromu. Nejčastěji se pije jako odvar.
Jedno brazilské přísloví praví: " pokud muž po šedesátce zplodil syna, je synem catuaby". O hojnosti užívání a oblibě catuaby svědčí mezi domorodým obyvatelstvem mnoho oslavných popěvků, písní či básní.
Kůra catuaby je známá především jako afrodiziakum. Při jejím požívání se efekt projevuje erotickými sny, stupňujícím se libidem a stále se zvyšujícími výkony při sexuálním aktu. Jedno ze starých brazilských přísloví říká "pokud muž zplodil syna po šedesátce, je to syn catuaby". Je tedy známa jako afrodiziakum, zvyšující prokrvení pánevní oblasti, podněcující sexuální touhu a apetit.
Catuaba nestimuluje pouze chtíč člověka, ale i centrální nervovou soustavu - rozšiřuje totiž cévy a zvyšuje tak prokrvení mozku, čímž povzbuzuje aktivitu a soustředění. Užívá se při nervové slabosti, vyčerpání a depresích. Na podporu paměti a jako celkový stimulant centrální nervové soustavy. Catuaba může tedy nahradit ostatní mysl povzbuzující prostředky jako je káva či guarana. Klinické studie přinesli výsledky antibakteriálních a antivirových vlastností. Extrakt z catuaby byl při testování na myších účinný proti infekci escherichia coli a zlatého streptokoka. Ve spojených státech byl udělen patent na extrakt uvolňující bolest a rozšíření žil na základě testů prováděných na hlodavcích. Také byl zjištěn účinek u pacientů s virem HIV na zvyšování odolnosti proti infekcím.