Hercampuri (Gentianella alborosea)
Hercampuri, bylina z peruánských And, známá pod názvem Té amargo, patří k základním bylinám používaným v Peru. Zajímavostí je, že Gentianella alborosea je jednou z nejvíce hořkých bylin světa.
Peru je domovinou Hercampuri, kde roste 2 800 – 4 300 m nad mořem. Již Inkové v dávných dobách využívali v peruánské medicíně Hercampuri k léčbě horečky z malárie.
Název hercampuri pochází z původního slova „Hjircan pureck” – to lze přeložit jako „ten, který chodí od vesnice k vesnici”. Jedná se o narážku na lékaře nebo spíše bylinkáře putující s tlumokem bylin, kteří léčí prostřednictvím fytoterapie.
Antioxidant , především krevní – odstraňuje lipidy z krve, tedy snižuje hladinu cholesterolu. Hercampuri reguluje metabolismus a využívá se jako dobrý pomocník na shazování přebytečných kil. Léčba křečových žil, hepatitidy a hypertenze to můžeme přidat na seznam léčebních účinků Hercampuri. Gentianella alborosea je bylinou navozující zvýšenou diurézu, což je vylučování elektrolytů a vody z moči, vyměšování žluči – žlučopudné vlastnosti (prevence žlučových kamenů).
Blahodárně působí na špatné zažívání, nicméně nechutenství se uživatelé Hercampuri nemusí bát. Hercampuri dodá tělu energii – podporuje krevní oběh. Mezi další výhody řadíme fakt, že je hypoglykemický. Tento účinek ocení jistě sportovci, s velkou tělesnou zátěží a jedinci, kteří nemají čas na pravidelnou stravu. Hercampuri ulevuje od bolesti žaludku, či nepříjemnému pálení žáhy. Dále se používá při obnově a povzbuzení jater (jaterní potíže jako je cirhóza a záněty), na pročistění krve, ale i při infekcích se Hercampuri projeví jako dobrý pomocník. Gentianella alborosea stimuluje CNS (centrální nervový systém).