Hořčice (Brassica nigra)
Hořčice setá je jednoletá rostlina dorůstající výšky až jeden metr. Patří do čeledi Brassicaceae – brukvovité. Domovinou jí je jižní Evropa – oblast Středomoří a západní Asie. V dnešní době se pěstuje téměř po celém světě a je považována za významnou medonosnou rostlinu. Plodem je šešule obsahující žlutá semena, která jsou předmětem sběru. Dozrávají zpravidla ve druhé polovině srpna až na počátku září.
Hořčice bílá je využívána nejen v gastronomii, ale i v kosmetickém průmyslu. Na rozdíl od hořčice černé, která pochází z rostliny brukev černá (lat. Brassica nigra), je hořčice bílá pikantnější, zato jemnější a méně palčivá. Zajímavé je, že semena hořčice nejsou vůbec aromatická a jejich pikantnost se rozvíjí po nadrcení.
Už z historie se zevně obklady z hořčičného semínka aplikovala na hruď při kašli, nachlazení a k úlevě od zánětlivých chorob při revmatismu, dně, ischiasu, nateklých kloubech, arthritických bolestech, při osteoarthritidě, lumbagu, bolestech krku a kloubů. Při bolestech dolní částí zad, ztuhlého krku a ochablosti svalů se přikládají lidové "hořčičné náplasti", které obsahují rozemletá a nadrcená hořčičná semena. Obsahové látky uvolňují svaly a působí proti bolesti. Koupele s hořčičným práškem se doporučují při nachlazení, zánětech dýchacích cest a hlavních nebo vedlejších dutin, při asthmatu a migréně. Obsahové látky semen hořčice lokálně dráždí a podporují prokrvení tkáně.