Moringa (Moringa oleifera)
Moringa olejodárná, známá pod latinským názvem Moringa oleifera, patří do čeledi moringovitých, kde je nejznámějším druhem. Přízvisko olejodárná si zasloužila tím, že se ze semen obsažených v plodech lisuje olej, který je nevysychavý. Její domovinou je Indie, oblast kolem Himálaje.
Je to rychle rostoucí strom, který dorůstá až 12m výšky, kmen má v průměru 30 cm. Koruna moringy je neuspořádaná a řídká. V závislosti na podmínkách je strom opadavý nebo stálezelený. Květy oplývají medovou vůní, mladé jsou krémové bílé barvy, starší jsou nažloutlé, o velikosti cca 2 cm. Dnes moringa olejodárná roste všude tam, kde teplota celoročně neklesá pod 20 °C.
Jedná se o víceúčelovou rostlinu, ze které lze spotřebovat vše. Kořen moringy olejodárné se svou palčivou chutí je využíván jako náhražka křenu a je schopen normalizovat hladinu glukózy v krvi. Nejzajímavější částí této rostliny je list, který je na indickém subkontinentu a v Africe tradiční součástí stravy. Sušené listy se používají také k přípravě nálevů či tinktur k vnitřnímu užití.
Nejprodávanější
Moringa je strom pocházející z podhůří Himalájí, který se dnes pěstuje v subtropických a tropických oblastech při teplotách od 25 do 40°C a ve výškách do 1 000 m nad mořem. Moringa má unikátní listy, které obsahují velké množství nutričně hodnotných látek ve formě vitamínů a minerálů. Listy se konzumují syrové i vařené a nejcennější na nich je vysoký podíl proteinů, které navíc obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin.