Vilcacora (Uncaria tomentosa)
Vilcacora, ve španělštině známá jako Uňa de Gato (v překladu „kočičí dráp”), je královnou mezi peruánskými bylinami a jednou z hlavních složek všech fytoterapeutických kúr.
Vilcacora je rostlina původem z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Peruánských And. Popínavá rostlina někdy označovaná za liánu, dorůstající délky 30 m, dosahuje své zralosti až po cca 20 letech. Teprve tehdy je Uňa de Gato vhodná pro fytoterapeutické využití. V tradičním léčitelství domorodých kmenů Jižní Ameriky je vilcacora známa již 2 000 let. Pro západní svět byla objevena až v r. 1972 příběhem uzdraveného plantážníka Dona Luise, kdy se začala prodávat po celé Latinské Americe.
Užívání vilcacory má význam především pro náš imunitní systém. Podporuje jeho způsobilost k přirozené obranyschopnosti. Pozitivně totiž působí na proces fagocytózy. Tento imunitní systém brání rozšíření v těle nežádoucích cizích látek a pohlcuje staré nebo poškozené buňky. Vzhledem k imunostimulačním vlastnostem je proto nevhodné užívat vilcacoru po transplantaci orgánů či při graviditě. Vilcacora by totiž mohla podpořit domněnku imunitního systému našeho organismu, že se jedná o tělu cizí buňky a mohla by mít snahu tyto cizí buňky zlikvidovat. Mezi další uváděné pozitivní účinky Uncaria tomenthosy patří udržování zdraví našich kloubů. Především starší lidé nebo lidé přetěžující své klouby, např. při některých sportech, by měli užívat vilcacoru jako doplněk svého životního stylu.